Vetranie so spätným získavaním tepla

Než začneme uvažovať o rekuperácií je nutné si uvedomiť niektoré aspekty, ktoré sú rozhodujúce pri jej výbere.
Popis ktorý uvádzame je určený pre bežného užívateľa, preto sme začali s rekuperáciou, ale pokračovať budeme vetraním so spätným získavaním tepla.
Opis ktorý uvádzame je z dôvodu objasnenia problematiky, ktorá sa týka spätného získavania tepla, v našom prípade pri vetraní. Týkať sa bude rodinného domu, prípadne bytu. Často sa stáva, že záujemca si vyberie vetraciu jednotku sám, často krát ju navrhne osoba bez odborných znalostí, často krát i montážnik. Pýtajte sa vždy podľa akých noriem, vyhlášok, bol vypracovaný návrh samotnej jednotky. Ako bol vybratý typ jednotky, boli zohľadnené jej parametre a za akých podmienok ich dosahuje? Ak sa rozhodneme pre niektorý typ vetracej jednotky so SZT, je vhodné sa zamyslieť, nad tým, aký máme typ vykurovania, solárny ohrev, fotogalvanické panely, alebo či máme bazén, saunu a pod. Vetracie jednotky so SZT môžu byť spriahnuté so všetkými systémami inštalovanými v dome.
Vzájomným spriahnutím systémov vieme dosiahnuť minimalizáciu prevádzkových nákladov, komfort užívania a v neposlednom rade zvyšovať kvalitu prostredia, v ktorom žijeme. Čo je dôležité vybrať si taký typ vetracej jednotky s výmenníkom SZT, ktorý nám bude svojou prevádzkou zvyšovať kvalitu vnútorného prostredia a znižovať prevádzkové náklady.

Časté otázky:

Čo je to spätné získavanie tepla a rekuperácia?

Spôsob a systém užívania budovy nám vytvára vlhkostné a tepelné zisky, teda energiu v našom prípade, obsiahnutú vo vnútornom vzduchu. Ak odoberieme toto teplo obsiahnuté vo vnútorom vzduchu a odovzdáme ho privádzanému / v našom prípade čerstvému vonkajšiemu/ vzduchu nazývame to spätným získavaním tepla, ktoré sa často nesprávne nazýva rekuperáciou.
Rekuperácia však predstavuje konkrétny princíp zdielania tepla medzi dvoma teplonosnými látkami. Ďalej budem používať skratku pre spätné získavanie tepla - SZT.

Aké sú dôležité vstupné údaje?

- v akej oblasti z hľadiska priemerných teplôt bývam /nadmorská výška, dolina, náveterná strana, dom na kopci a pod/
- z akých materiálov mám postavený dom /murivo s tepelnou, či vlhkostnou akumuláciou, drevo dom, sadrokartónový systém a pod/
- na aké účely je určený dom /rodinný dom, pracovňa, suterénne priestory, bazén a pod/
- architektonické a dispozičné usporiadanie domu /veľké presklené plochy, susedov chod dobytka, cesta motorových vozidiel a pod/

Aké sú dôležité parametre jednotiek?

- vzduchový výkon, ktorý je nutné vyberať v súlade so statickými a dynamickými tlakovými stratami
- akú má účinnosť výmenníka pre spätné získavanie tepla, avšak pri akých podmienkach
- aká je výstupná teplota vzduchu z jednotky bez elektrického dohrevu
- trieda filtrácie
- typ výmenníka so spätným získavaním tepla
- má jednotka obtok?
- aký má typ regulácie /automatický, programovateľný, rozhranie wifi/
- hlučnosť na vstupe, výstupe, do okolia
- regulácia otáčok /stupňovito napr. 3 stupne otáčok, plynulá regulácia o pod./
- dostupnosť náhradných dielov počas servisu

Čo si treba uvedomiť pri výbere typu vetracej jednotky so spätným získavaním tepla?

Je veľa aspektov a preto uvediem len pár:
a.) minimálna intenzita vetrania by mala byť 0,3/hod, doporučená hodnota 0,5/hod, rozhodujúce je užívanie budovy a typ okien
b.) množstvo osôb
c.) produkcia vodnej pary, napr.
- 4 členná rodina vyprodukuje cca. 8-10L vodnej pary za 24hod
- 1 osoba 55g/h
- sprcha 300g
- sušenie prádla 1000g
- plynový šporák 350g/deň
c) produkcia CO2 /oxid uhličitý/, napr. v prírode je hodnota 360-400ppm, doporučená hodnota do 1000ppm
d.) typ pachov /ódorov/
a ďalšie

Aké typy výmenníkov SZT používame najčastejšie?

a.) rekuperačné - priama výmena tepla cez teplovýmennú plochu napr. doskové výmenníky.
Tu je podstatné to, že odvádzaný vzduchu, neodovzdáva vodnú paru privádzanému vzduchu.
Dôležité je to v hlavne v zimnom období, kedy je vonkajší vzduchu suchý, má nízku absolútnu vlhkosť.
Tým, že čerstvý privádzaný vzduchu ohrejeme dosahuje veľmi nízku relatívnu vlhkosť cca. 20-30%. Tu je nutné odviesť z výmenníka vzniknutý kondenzát.
b.) regeneračné - tu sa využíva akumulačná schopnosť materiálu, najčastejšie rotačný výmenník.
Dosahujú sa vyššie účinnosti výmenníkov, ale čo je podstatné dochádza aj k odovzdaniu vodnej pary čerstvému privádzanému vzduchu.
Čiže privádzaný vzduchu dosahuje hodnoty cca. 40-50% relatívnej vlhkosti. Z výmenníka SZT nevzniká kondenzát.
c.) rekuperačné - výmena tepla cez pomocnú tekutinu( napr. chladivo)

Aké typy zariadení na vetranie so SZT môžeme použiť?

- lokálne
Používame ich tam, kde nie je možné reliazovať potrubia na rozvod vzduchu. Môžeme ich použiť napr. na vetranie len jednej miestnosti. Môžu byť umiestnené priamo v stene, intergované priamo do ostenia okna, parapätné a pod.
- centrálne
Používame tzv. malé vetracie jednotky, ktoré obsahujú prívodný a odvodný ventilátor, výmenník SZT s obtokom.
- kombinované zariadenia

Čo je dôležité pred objednaním?

Ak máme už vybratý typ jednotky /vzduchový výkon, typ výmenníka SZT, ohrev, filtrácia, výrobca/, je nutné si uvedomiť ešte pred samotným objednaním vetracej jednotky a príslušenstva je nutné mať rozkreslené trasy potrubí.
Dôležité je, koľko chceme preniesť vzduchu potrubím a aké dlhé a zložité trasy budeme mať. Každý meter potrubia má určitú tlakovú stratu, každé koleno, či spojka sú vradené prekážky pri prúdení vzduchu v potrubí.
Zle navrhnutá trasa môže mať za následok vysokú hlučnosť, nepodarí sa dopraviť vzduch aj do najvzdialenejších miest. Napr. nízka rýchlosť prúdenia vzduchu v potrubí bude mať za následok usadzovanie nečistôt v potrubí. Vysoká rýchlosť zase usádzanie nečistot v zlomoch potrubí a v neposledom rade zvyšuje nám hlučnosť.
Dôležité je navrhnúť jednotku a distribučné elementy tak, aby nám dokázal systém pracovať aspoň v troch režimoch:
- minimálne vetranie
- doporučené vetranie
- nárazové vetranie

Čo je dôležité pri realizácii?

a.) montáž firmou:
- určite nenechávať návrh jednotky na montážneho pracovníka. Nikto neznevažuje jeho odbornú zdatnosť pri montáži, ale rozhodujúca je odbornosť a oprávnenie navrhovať takého zariadenia.
- má firma oprávnenie od výrobcu montovať a spúšťať jeho zariadenie /väčšinou je na oprávnení uvádzaní aj zaškolený pracovník/
- preverte si koľko je daná firma na trhu, aké má referencie, skúste si vypýtať aspoň jedno číslo na preverenie referencie /aj keby ste nevolali/
- pripravte si pár otázok ohľadom vetrania a všímajte si ako vám pracovník firmy dokáže odpovedať na danú tému ohľadom vetrania so spätným získavaním tepla
- ak si už vyberiete firmu, vyžadujte montážne návody, aby ste si vedeli odkontrolovať prevedené práce, prípadne zverte kontrolu napr. stavebnému dozoru
- všímajte si hneď po prvom dni, či pracovníci po sebe upratujú, akú majú montážnu výbavu
- po realizácii pýtajte protokol o vyregulovaní a protokol o komplexných skúškach, ktorými vám budú garantovať, že zariadenie je funkčné a môže byť uvedené do trvalej prevádzky
- vždy si uzatvorte aspoň jednoduchú zmluvu na dodávku a montáž
b.) svojpomocná montáž
- ak ste rozhodli pre svojpomocnú montáž, určite si najprv zverte návrh trasy, typu jednotky, odborníkovy. Môže byť aj jednoduchý projekt, kde budete mať garanciu že ste vybrali správny typ jednotky a po montáži vám bude zariadenie fungovať ako celok. Dôležité je aby, slúžila k účelu ku ktorému bola navrhnutá.

Aké servisné úkony si vyžaduje vetranie?

- čistenie a výmena filtrov
- čistenie nasávacej a výfukovej mriežky
- dezinfekcia výmenníka spätného získavania tepla
- dezinfekcia kondenzačnej vaničky pri doskovom výmenníku na SZT
- čistenie sifónu na odvod kondenzu / v prípade doskového výmenníka/
- čistenie distribučných prvkov
- kontrola elektrických svoriek a revízia

Čo je príslušenstvo vetracej jednotky?

- nástenný, prípadne infra ovládač vetracej jednotky
- uzatváracia klapka so servom na nasávaní čerstvého vzduchu
- uzatváracia klapka so servom, ale môže byť aj tesná spätná klapka pre výfuk znehodnoteného vzduchu
- sifón na odvod kondenzu / v prípade doskového výmenníka/

Je možné vetracou jednotkou aj chladiť?

Treba si uvedomiť, že vetracia jednotka v dome je určená primárne na vetranie a na zníženie energetickej náročnosti. Ak by mala byť jednotka určená aj na chladenie, musela by mať podstatne navýšený vzduchový výkon a tomu by museli byť prispôsobené aj rozvody a distribučné prvky. Preto nie je vhodná na účely chladenia. Ak by sme sa predsa len rozhodli, tak vhodnejšia je určite jednotka s tepelným čerpadlom.

Aké sú zdravotné riziká pri prevádzke vetracej jednotky?

Garanciou funkčnosti celého systému je kvalitný návrh, samotná realizácia a v neposlednom rade aj pravidelná údržba systému. Tak ako každé zariadenie aj o vetraciu jednotku sa treba starať. Ak zanedbáme údržbu, je dôsledky sú alarmujúce. K servisu patrí čistenie a výmena filtrov, ale aj čistota samotnej jednotky, ako aj koncových elementov.
Pri zanedbaní čistenia filtrov, dochádza k znižovaniu účinnosti filtrácie vzduchu, k zanášaniu rozvodov vzduchu a neskôr sa celý systém stáva živnou pôdou pre rast mikroorganizmov, ktoré sa vetracím potrubím rozvádza do budovy. Je teda zrejmé, že neudržovaný systém vetrania je skôr zdrojom škodlivín, ako zariadením pre riadené vetranie a riedenie koncentráciou jednotlivých škodlivín.
Každá životaschopná baktéria, alebo spóra, ktorá sa ocitne na vhodnom povrchu, sa začne množiť, až vytvorí po niekoľkých desiatkach hodín celú kolóniu.
Ak sa zanedbala údržba, tak už po 4 mesačnej prevádzke vetracej jednotky bol limit 500 KTJ/m3 na množstvo mikroorganizmov, prekročený až 2 násobne.

Podľa Vyhlášky 259/2008 Z.z. sú limitné hodnoty nasledovne:

UkazovateľNajvyššia prípustná hodnota KTJ.m-3
celkový počet mikroorganizmov< 500
plesne< 500
patogénne mikroorganizmy< 1
legionely< 1
Najčastejšie sú detekované bakterie Micrococcus luteus a všetky izolované plesne, prevažne z rodu Penicillium, Alternaria tenuissima, Cladosporium herbarum a Cladosporium cladosporioides patriace ku vzdušnej mikroflóre.
Údržba nespočíva iba v čistení, prípadne výmene filtra. Nakoľko dnes každá vetracia jednotka obsahuje výmenník na SZT, je dezinfekcia jeho častí nutnosťou.

Odovzdávacia dokumentácia

Dokumentáciu ktorú treba žiadať pri dodávke a montáži firmou:
- oprávnenie na montáž / obchodný - živnostenský register, oprávnenie od výrobcu/
- oprávnenie pracovníka /odborná spôsobilosť v elektrotechnike/
- východziu revíznu správu
- protokol o uvedení do prevádzky
- protokol o komplexných skúškach
- protokol o vyregulovaní / regulácia musí byť potvrdená prietokomerom s atestom/
- dodacie listy od výrobcu /prípadne predajcu, ktorý zastupuje výrobcu/
- certifikáty a atesty použitých materiálov